Kraków miastem ogrodów


Jeżeli jest coś, co ciąży na wizerunku pięknego miasta Krakowa, to jest to powszechna opinia o jego problemach ze smogiem. Wiele osób niesłusznie kojarzy go przez to z brudem i smrodem. A przecież mógłby się stać najzieleńszym miastem w Polsce – miastem ogrodów. Każdy mieszkaniec może się do tego przyczynić, dokładając zieloną cegiełkę. Wiele osób snuje tego rodzaju plany, ale prawie u wszystkich pojawiają się wątpliwości – czy da się prowadzić ogród w dużym mieście? Czy mam na to wystarczająco dużo czasu? Co jeśli rośliny zwiędną? Nie wiem, jak się do tego zabrać! Wcale nie trzeba w tym celu posiadać wielkiego domu z rozległą ogrodzoną przestrzenią i mieszkać na wsi lub przedmieściach. Ogród zmieści się na każdym metrażu – może to być podwórko dzielone przez sąsiadów z kilku kamienic, którzy postanowią nadać mu radośniejszy wygląd i zasadzić kwiaty. Może być balkon, na którym w sierpniowym słońcu będą dojrzewały pomidory. Nawet samotna doniczka powieszona na parapecie jest w stanie zrobić ogromną różnicę. Zakładanie ogrodów Kraków to zatem dobra decyzja.

Jest udowodnione naukowo, że przyroda ma zbawienne działanie na psychikę człowieka. Kontakt z roślinami i zwierzętami, praca w ziemi lub przechodzenie się po lesie – wszystko to jest nie tylko zdrowe, ale też zgodne z wartościami ekologicznymi. Poza tym, że rośliny produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, stanowią też pokarm i schronienie dla niezwykle pożytecznych zapylaczy. Brzęczenie pszczół nie powinno kojarzyć się tylko z ryzykiem użądlenia, ono oznacza, że nasza Planeta żyje, a wraz z nią – Twój ogród.
Jakie rośliny powinny znaleźć się w Twoim prywatnym zielonym zakątku? Takie, jakie lubisz i na jakie masz czas! Przede wszystkim chodzi o to, aby przyniosły Ci radość. A jeśli Twoim priorytetem jest pomoc małym zwierzętom – zainwestuj w takie kwiaty, którymi mogą pożywiać się motyle i pszczoły. Słonecznik nada radosnego nastroju Twojemu podwórku. Lawenda i mięta nie tylko pożywią owady, ale też napełnią wnętrze cudownymi zapachami.
Jeżeli nie chcesz owadów w swoim mieszkaniu, a zależy Ci na własnym ogrodzie – Twoimi przyjaciółmi będą rośliny owadożerne. Muchołówka czy rosiczka to nie tylko piękne, ale i ciekawe okazy, które potrafią być niezwykle pożytecznymi współlokatorami.
Jak widzisz, zakładanie ogrodu jest dla każdego. Więc kup doniczkę lub zrób ją z już posiadanego pojemnika, wrzuć do niej trochę ziemi i nasiona, podlej miłością i obserwuj, jak działa zielona magia!

Zobacz: https://ogrody-projekty.pl/